Aktuální témata k výběru VŠ

Můžu studovat jiný obor na VŠ než na střední?

„Jasně! Že váháš!“ – dalo by se vykřiknout energicky. Vždyť gymnazisté nemají žádný obor, ale všeobecné vzdělání, se kterým se mohou hlásit kamkoliv – na elektrotechnika, doktora, právníka i učitele. Když už ale studuješ střední školu určitého zaměření, my doporučujeme udělat rozhodnutí se zvážením alternativ. Co to znamená?


I vysokoškoláci mění běžně obory i celé školy


Případů, kdy během života zjistíš, že něco není přesně tak, jak si představuješ, zná každý z nás spoustu. To, jestli dáme na intuici, nebo racionální zhodnocení je pak jen na nás. Hlavní je, se nad danou situací zamyslet a zjistit, jestli pro nás bude lepší vzdát se svých představ, nebo naopak jít za svým snem.

Skoro 50% studentů na VŠ nedokončí obor, který si původně vybrali. Proč? Protože zjistí, že to jednoduše není pro ně. Ať již složitostí, časovou náročností, mírou, jak nás obor baví (přestal bavit) nebo jednoduše proto, že se člověk během života mění a tak mění i své názory.

Většina těchto studentů pak změní buď obor, nebo rovnou vysokou školu za jinou. Nejde o nic děsivého, ale naopak zcela běžného. Proto z tohoto kroku není strach na místě. Jen minimum studentů se rozhodne nepokračovat a své studium zcela ukončit.

„Právničina“ byla jasná volba. Celou střední jsem věděla, že chci na právnickou fakultu do Brna. Když jsem se učila bylo to na 100%. Vše nazpaměť a pořád dokola, dokud to nebylo perfektní. Dostala jsem se na ni a pokračovala stejně – pak přišla ústní zkouška a konec… Nevydala jsem ze sebe ani hlásku.

Byla jsem paralyzovaná strachem „Co když se mě zeptá na něco, co nevím?“, že jsem nakonec neřekla vůbec nic. Dostalo mě to – obavy ze selhání na prestižní fakultě – byly tak velké, že jsem přešla na jinou fakultu a tam po 5ti letech studium úspěšně dokončila.


Kdy nastane, že chcete studovat jiný obor než doposud?


  • do studia na stávající škole vás tlačili rodiče
  • do VŠ vás tlačí váš partner, a vy to uděláte spíše pro něj, než pro sebe
  • během studií na SŠ jste přišli na to, že jste udělali jednoduše chybu
  • chtěli jste ostatním dokázat, že danou SŠ zvládnete, ale nebavila vás a protože nevíte kam dál, pokračujete ve stejném oboru i na VŠ
  • šli jste na danou SŠ jenom kvůli přátelům/partě

Jak jsem si špatně vybral školu? Šlo do jednoduše. ZŠ mi připadala strašně jednoduchá, neměl jsem důvod se učit. Na elektro SŠ to bylo vyjma maturity stejné. Moc mě nebavila, ale nevěděl jsem, co jiného dělat a do práce se mě to netáhlo.

Logickým krokem mi v té době přišlo pokračovat na elektro VŠ. První půlrok katastrofa – nároky úplně jinde a já měl co dělat, abych přežil. Můj přístup „proplouvání“ totálně selhal. Najednou jsem se musel učit něco, co jsem věděl, že mě nebaví, dělal s odporem a dělat nechtěl. Další 2 roky to byla jen prodlužovaná agónie (jasně, volitelné předměty z managementu mně bavily, ale to bylo vše). Agónie skončila tak, jak se dalo čekat… Vzdal jsem to.

A dál? Nakonec jsem změnil obor, přihlásil se na ekonomickou VŠ a tu s přehledem vystudoval – bavilo mně to, studium bylo úplně o něčem jiném. Jestli bych se znova rozhodoval jinak? Určitě…

Nenechat si do toho lidově řečeno „kecat“ taky není úplné řešení. Vždy je vhodné se zastavit, udělat si čas na sebe, zjistit si varianty, navštívit DODy, probrat studijní předpoklady s poradcem, svým učitelem, rodiči, kýmkoliv, kdo podle tebe má relevantní názory a zvážit – co tě bude a nebude bavit. Čím více úsilí do této analytické fáze vložíš, tím více budeš mít názorů/podkladů k rozhodnutí a tím více se ti to vrátí v budoucím studiu.


Jak uspět a dostat se na odlišný obor VŠ, než studuji na SŠ?


Průměr, průměr, průměr! Ano, průměr ze SŠ ti na některých VŠ může pomoci – obzvláště, pokud jej máš výborný. Pokud ti ale sbírání jedniček na SŠ moc, nešlo není nic ztraceno! Na tvou studijní historii ze SŠ se nikdo ptát nebude.

Když už se rozhodneš po zralé úvaze, že zrovna ten, či jiný obor je to pravé, co chceš studovat, nebo minimálně zkusit studovat, zjisti si, jaké jsou podmínky pro přijetí na VŠ:


Přijetí s přijímačkami

Pokud se hlásíš na školu s přijímačkami, tvou hlavní starostí by mělo být zjistit, z čeho se přijímací zkoušky skládají? Jaké oblasti pokrývají, tematické okruhy, ideálně, jak vypadají testy, nebo ukázkové testy z minulých let? Obsahují-li ústní část, bude také vhodné zjistit, jak to všechno probíhá.

Pokud na škole někoho znáš, je ideální se zeptat na přímo. Neznáš-li nikoho, ve většině případů je řada informací dostupná běžně na webu. Pokud ani tam nepochodíš, nebo něčemu nerozumíš, doporučujeme nebát se, zvednout telefon a obvolat kolečko infolinka, studijní, fakulta, podle oblasti tvého zájmu. Co se testů a přípravy týče, některé školy dělají pro uchazeče dokonce „přípravky“ na přijímačky – máš-li pochyby – doporučujeme! Jakékoliv informace jsou plus.

Něco navíc: Téměř na každé škole se studenti „srocují“ a to ať už na fórech, discordech, webech nebo ve FB skupinách jak škol, tak kolejí – rozhodně není od věci nezkusit oslovit studenty (nebo správce) i touto cestou. Studenti/správci tě určitě pochopí, nebo minimálně nasměrují. (v době COVIDové obvzvláště)

Akce se v těchto případech rozhodně vyplatí a ty budeš vědět, co se máš pro danou školu doučit a budeš na tom informačně mnohem lépe než 95% tvých vrstevníků :)


Přijetí bez přijímaček

Hlásíš-li se na školu bez přijímaček (zpravidla soukromou školu), tvou hlavní starostí by mělo být zjistit vše, ne, počkej, VŠE, co by tě mohlo zajímat během přijímacího pohovoru. Připravit si otázky obecného i zcela konkrétního charakteru. Otázky, jak probíhá studium, jaké jsou nároky, kolik máš na co pokusů, jestli můžeš předměty měnit a podobné dotazy – jsou naprostý základ.

O to více budeš mít jasno, jestli se na školu budeš hodit, nebo by bylo lepší poohlédnout se jinde. POZOR! Očekávání studentů, že „když jdu na školu bez přijímaček, nebudu se muset učit“, vezmou za své zhruba tak po dvou až pěti měsících studia…


Shrnutí


Člověk míní, život mění – dalo by se říci. Pojďme si vše jednoduše shrnout:

  • Ano, můžeš si vybrat zcela jiný obor na vysoké škole, než ze kterého maturuješ na střední.
  • Ne, nemusíš se bát, že tě průběh dosavadního studia znevýhodní.
  • Ano, bude lepší si vše o novém oboru i škole zjistit a mezery se doučit samostudiem, v přípravném kurzu, atp.
  • Ne, když se přihlásíš na školu bez přijímaček, neznamená to, že se nebudeš učit :)
  • A ano, nejsi v tom sám, když ještě nevíš, co chceš vlastně studovat.

Hodně štěstí!

Psst. – pokud tě článek pobavil, rozšířil obzory, nebo si jednoduše myslíš, že by se mohl hodit i někomu dalšímu, sdílej nás, lajkuj nás, řekni o nás přátelům :) děkujeme.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Další témata k výběru VŠ

dny otevřených dveří jsou letos online

ONLINE PŘENOSY Uteklo ti online vysílání? Ukládáme i záznamy. Všechny „DODy“ s našim studentem a průvodcem Jakubem najdeš na našem oficiálním FB VŠPP.

Chceš
studovat
a je ti přes 30?

JINÝ VĚK, JINÉ NÁROKY! CHÁPEME ;)
Jak probíhá studium, když pracuješ, máš rodinu, jak skloubit osobní, pracovní život a studium dohromady?

Všechny odpovědi najdeš na webu:

Chceš
studovat
a je ti přes 30?

JINÝ VĚK, JINÉ NÁROKY! CHÁPEME ;)
Jak probíhá studium, když pracuješ, máš rodinu, jak skloubit osobní, pracovní život a studium dohromady?

Všechny odpovědi najdeš na webu, který pro tebe připravujeme.

"Nevychází ti" aktuální studium
na jiné VŠ?

JAK SITUACI ŘEŠIT? CO TEĎ A DÁL?
Připravili jsme pro Tebe rychlého průvodce „Co dělat, když to nevyjde…“

Průvodce, články i zkušenosti najdeš na:

"Nevychází ti" aktuální studium
na jiné VŠ?

JAK SITUACI ŘEŠIT? CO TEĎ A DÁL?
Připravili jsme pro Tebe rychlého průvodce „Co dělat, když to nevyjde…“

Průvodce, články i zkušenosti najdeš na webu, který pro tebe připravujeme.

PREZENČNÍ
i kombi-nované STUDIUM

PREZENČNÍ
i kombinované STUDIUM

PŘIHLÁŠKY DO LETNÍHO SEMESTRU
Přihlášku (start únor 2021) si podej třeba dnes, nejpozději však do 28. 2. 2021.

PŘIHLÁŠKY DO ZIMNÍHO SEMESTRU
Přihlášku (start říjen 2021) si podej do 30. 9. 2021.

Máš v hlavě otázky?

Máme pro tebe odpovědi! Zeptej se a nech nám na sebe email nebo připiš i telefon. Jednoduše si zvol kontakt, který ti nejvíce vyhovuje.

Chceš znát odpovědi okamžitě? Zavolej: 800 555 808